KAYAK NASIL YAPILIR? YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KAYAK REHBERİ

Kayak merkezleri rakım olarak çok yüksek olduğu için ve karla kaplı olduğu için güneş ışınları daha dik açıyla ve direk gelir. Her 300 metrede güneş ışınlarının 4 kat daha arttığı düşünülürse koruma faktörlü güneş kremi kullanmak ihtiyaçtır. Özellikle kayak yaparken rüzgarında etkisiyle beraber güneş ışınları yanıklara ve cilt lekelerine neden olabilir. Hassas bir cildiniz varsa güneş koruyucuyu kayak yapmadan yarım saat önce sürmelisiniz.

Kayak merkezleri açısından zengin bir ülke sayılırız. Uludağ, Palandöken, Kartepe, Ilgaz, Erciyes, Elmadağ, Bozdağ… her kış binlerce kayak severi tesislerinde ağırlıyor. Hem bacakları, hem kalçaları hem de karın kaslarını çalıştıran kayak denge, hız, kondisyon ile birlikte komple bir spordur. Mutlak bir disiplin gerektiren kayağa başlamadan önce mutlaka bir eğitmenden duruş, dönüş, kayma, düşme gibi tüm ayrıntılar öğretilir ve uygulamalarla birlikte deneyime dönüşür. Kayak sezonunun hızla devam ettiği bu günlerde sizin için bir kayak öğrenme rehberi hazırladık.

Kayak ve Snowboard Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak, insanların kar üzerinde batmadan ilerleyebilmesini sağlayan bir araç veya bu araç kullanılarak yapılan spor dalı. M.Ö. 3000′ lere kadar uzanan kayak tarihinin 100 yıllık bir spor dalı geçmişi var. Türkiye’de ise bu spor 80 yıl önce Uludağ’da doğmuş. Birçok insana göre yapılması kolay bir aktiviteymiş gibi gelse de disiplin ve dikkat gerektiren kayak, küçük yaşlarda öğrenilmeye başlanması gereken bir kış aktivitesi.

 

1924’te Uluslar Arası Kayak Federasyonu’nun kurulmasıyla dünyaya yayılan kayak, düzenli müsabakaları yapılan bir kış sporu halini aldı. Günümüzde en çok öğrenilmek istenen kayak sporu çeşitleri; kayak kros, kayakla atlama, tümsekli pistte kayma, serbest stil, paralel yarışmalar, iniş, slalom, büyük slalom, süper büyük slalom ve artistik kayak.

 

Kayak öğrenilmesi kolay, geliştirilmesi zor bir kış sporu. Teknikleri konusunda eğitim alınmadığı taktirde sakatlıklara neden olabilir. 1-3 hafta arasında 2 saatlik eğitimler ile kayak kolayca öğrenilebilmektedir. Minimum 10-15 cm kar kalınlığının bulunduğu eğimi az alanlar kayak öğrenmek için ideal olacaktır.

Kayak İçin Kullanılan Malzemeler Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kayak yapmak için bir takım kıyafet ve ekipmanlar gerekiyor. Bu aktivite için gereken malzemeler kayak merkezlerinden kiralanabilir ya da mağazalardan satın alınabilir. Kayak için gereken malzemeler:

 

Mont, Şapka, Eldiven, Çorap, Bere, Pantolon: Kayak için özel üretilmiş kıyafetler bulunmaktadır. Bu sporu yaparken zevkinizin yanında teknolojik özelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Soğuktan koruyan, teri dışarı atan ama soğuğu da içeri almayan kalitede bir ürün seçmelisiniz.

 

Kask, Gözlük: Başınızı ve gözünüzü kardan kesinlikle korumalısınız. Baş çevrenize en uygun, sıkmayan ürünler seçmelisiniz.

Ayakkabı: Kar ayakkabısı seçilirken cinsiyet, kilo ve sertlik derecesi göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer yeni kaymaya başladıysanız; kadınlar kilogramlarına göre 60-70 sertlik derecesinde erkekler ise kilogramlarına göre 80-90 sertlik derecesinde ayakkabı seçmelidirler. Sertlik derecesi 140 olan ayakkabılar ise World Cup yarışmacılarının kullanacağı sertlikte ayakkabılardır. Kiralanırken ya da satın alınırken mutlaka ayağa kalkılmalı ve ayakkabının sıkıp sıkmadığı kontrol edilmelidir.

Kayak Takımı: Kayak sopası; elciğinden tutulup yere konulduğunda dirsek ile 90 derece olacak uzunlukta seçilmelidir. Simit; kayak sopasının kara batırılan ucuna takılan yuvarlak plastiktir ve ucundan 10 cm yukarı takılması gerekmektedir.

Kayak Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kayak yapabilmeniz için eğitim şarttır, Kayak bilmeden yapmaya çalışmak sakatlıklara neden olabilir. Kayak yapmaya başlamadan önce kıyafet ve ekipmanlarınızın vücudunuza uygunluğundan ve soğuğa dayanıklılığından emin olmalısınız. Güneş olmasa dahi mutlaka yüksek koruyuculu bir güneş koruyucu kullanmalısınız. Böylelikle cildini aşırı soğuklardan korumuş olacaksınız. Ayrıca yanınızda mutlaka dudak korucu bir krem bulundurmalısınız.

Snowboard Nedir, Nasıl Yapılır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İki bacağın tek bir tahta üzerine sabitlendiği eğimli pist üzerinde aşağı yöne doğru kayılarak yapılan bir kış sporudur. Snowboard ilk olarak 1998 yılında Japonya’da spor dalı olarak kabul edilmiş. Kısa sürede dünyaya yayılmış ve 2000’li yıllarda da ülkemizde fazlasıyla tercih edilen popüler bir kış sporu aktivitesi olmuş.

 

Snowboard yapmak sanıldığında daha kolay öğrenilen ve geliştirilebilen bir spordur. Snowboard yapabilmek için dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 

-Genellikle çene-burun arası boyda board seçilmelidir.

-Kilonuza ve botlarınıza uygun bir board tahtasına sahip olmanız gerekmektedir.

-Board’ın bağlanma kısmına ve ayağınıza vurmayacak bir bota sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca bağlama işlemini doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde sakatlıklar meydana gelebilir.

-Her ne kadar eğlenceli de olsa tehlikeli bir spordur. Kesinlikle kask, dizlik ve dirsekliğe sahip olmalısınız. Malzemelerinizin vücudunuza uygunluğuna dikkat etmelisiniz.

 

-Soğuğu geçirmeyen, terletmeyen, teri dışarı atan ancak soğuğu içeri almayan kar kıyafetleri tercih etmelisiniz.

-En önemli husus ayaklar ile vücudu bir bütün olarak dengede tutabilmektir.

-Dizleriniz daima bükük ve sırtınız da dik olmalıdır.

-Hangi ayağınız öndeyken daha dengeli durabiliyorsanız o ayağınızı tercih etmelisiniz.

-Herhangi bir düşme durumunda ağırlığınızı geriye doğru vererek sırt üstü düşmeye çalışırsanız daha az hasar görmüş olursunuz.

-Parmak ve topuklarınızı saptırarak yavaşlama işlemini yapabilirsiniz

Kayağa Giderken Yanınıza Almanız Gereken 7 Şey

Kış mevsiminin uğrak mekanları arasında yer alan kayak merkezleri, hem eğlenceli hem sportif hem de dinlendirici özellikleriyle benzersiz bir tatil imkanı sunuyor. Eşsiz dağ havasını solumak vücudunuzu dinlendirirken, kayakla spor keyfi yaşayabilir, geceleri farklı aktivitelerde gönlünüzce eğlenebilirsiniz. İçeriğimizi kayak tatiline çıkmadan önce bavulunuza mutlaka koymanız gereken 7 şeyi öğrenebilirsiniz.

 

1- Kayak Malzemeleri

 

Kayak malzemeleri kıyafet, aksesuar ve takım olmak üzere üç guruba ayrılır. Kayak şartlarına uygun kalın ve koruyucu malzemelerden yapılmış kıyafetler, sizi sıcacık tutarak kayağın keyfini doyasıya çıkarmanızı sağlar. Aksesuarlar yan aktörlerdir. Kayak takımları boyunuza ve kilonuza göre değişir. Stilinize uygun trend bir görünüm yaratan birbirinden güzel ve kullanışlı kayak malzemeleri konfor sağlarken aynı zamanda da şık görünmenizi sağlar.

 

2- Kayak Takımı

 

Kayak takımları; kayak, özel bot, kayarken denge sağlayan batonlar ve botları kayağa sabitleyen bağlamalar ile tamamlanmış olur. Kayak takımı satan Kuzey Kaya Evi’ nden kendine özel bir kayak takımı alabilir, dilerseniz gideceğiniz yerde kiralayabilirsiniz. Yeni başlayanlar, acemiler ve profesyoneller için farklı çeşitleri bulunan kayak takımlarından kendinize uygun olanı seçerek eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

 

3- Kayak Kıyafetleri

 

Kayağa özel pantolonlar hem su geçirmez özellikte hem de soğuğa karşı koruyucudur. Kayak montuna uygun renklerde bulabileceğiniz her çeşit kayak pantolonu ile şık görünmeniz de mümkün. Kalın kazaklar, eldiven ve bereler kayak kıyafetlerinin olmazsa olmazları arasında. Çorap da oldukça önemli bir yere sahip, kat kat çorap giymek yerine hava geçirgenliği sağlayan termal çoraplar tercih edilmelidir.

 

4- Kayak Montu

 

Kayak montunu dağda hiç üzerinizden çıkarmayacağınızdan şüphesiz en çok ihtiyaç duyacağınız malzemelerden. Kayak montunuz rüzgar ve su geçirmez olmalıdır. Kısa ve dar bir mont daha rahat hareket etmenizi sağlar. Kaz tüyü, ince modeller hem hafif hem sıcak tutar hem de su geçirmez özelliğiyle size istediğiniz konforu sunacaktır.

 

5- İçlik ve Termal kıyafetler

 

Kaz tüyü montlara, su geçirmez pantolonlara rağmen çok üşürüm diyenlerdenseniz mutlaka yanınıza bir içlik ya da termal kıyafetler almalısınız. Nem emici özelliği bulunan ve aynı zamanda sıcak tutan dağcılara özel tasarlanmış termal tişörtlerle hem soğuktan korunacaksınız hem de kat kat giyinmek zorunda kalmayacaksınız. Kar pantolonunuzun altına giyeceğiniz içlik ya da termal taytlarla üşümeniz mümkün olmayacağından size sadece tatilin keyfini sürmek kalacaktır.

 

6- Kar Gözlüğü

 

Kar gözlüğü olmazsa olmaz kayak malzemelerinden biridir. Yüksek rakım güneş ışınlarına maruz bırakırken yoğun sis ve buhar görüş alanınızı etkiler. Kayak yaparken yolunuzu daha net görebilmeniz için büyük ve UVA ışılarından koruyu camlara sahip bir gözlüğü mutlaka yanınıza almalısınız. Buhar giderici özelliği de bulunan kayak gözlükleri kayak kazalarını da büyük ölçüde engeller.

 

7- Güneş Koruyucu

Kayak Yapmak Tehlikeli mi?

Kayak dışarıdan tehlikeli, cesaret isteyen bir spor gibi görünüyor olsa da “ayakta durabilen herkes kayak yapabilir” diyor kayak eğitmenleri. İlk önce kendinize güvenmeli ve vücudunuz üzerinde kontrol sahibi olmalısınız. Bir kayak tesisine giderseniz size önce düzlük bir bölgede temel hareketleri, dengede durmayı, kayak kontrolünü öğretirler. Sonrasında dönüşlere geçiliyor. Ancak bunlardan sonra daha yüksek bir bölgeye çıkarak bir profesyonel ile birlikte kayıyorsunuz. Yani kayak dışarıdan görüldüğü kadar tehlikeli bir spor değil. Bu yöndeki endişelerinizi bir kenara bırakabilirsiniz, zira eğer düşecek olsanız dahi yanınızda sizi tutacak birisi oluyor. Eğer yanınızda kimse olmadığı bir anda düşerseniz panik yapmamalı, hareket etmemeli ve durana kadar beklemelisiniz. Düşmenin ve kalkmanın tekniklerini öğrendikten sonra zaten düşmekten korkmayacaksınız ve bu süreç yaklaşık 10-15 gün sürer.

Kayak İçin Gerekli Kıyafetler Nelerdir?

Spor malzemeleri satan mağazalardaki havalandırmalı kıyafetler kayak için en uygun modellerdir. Spor mağazalarında kayak pantolonları 150-400, eldivenler 40-150, montlar 100-1500, gözlükler 50-120 lira arasında bir fiyata satın alabilirsiniz. Kayak yapmaya karar verdiğinizde hemen bunun için kıyafet ve ekipman satın almanıza gerek yoktur. Eğer kısa bir kayak macerası için bu kadar harcama yapmak istemiyorum derseniz bütün bu malzemeleri bir haftalığına 200-250 lira gibi bir fiyata kiralayabilirsiniz. Kayak malzemelerinin temin edildiği bir haftalık konaklamalı kayak kursu fiyatları ise 1000 ile 2000 lira arasında değişiyor.

Kayak Malzemeleri

Erkek, kadın ve çocuk olarak üç farklı tip kayak vardır ve kadınlar ve çocuklar için olan kayak malzemesi biraz daha hafif olur. Kendinize en uyumlu kayak uzunluğunu belirlerken boy, kilo ve performans beklentisi gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Uzun olan kayaklar hızlıyken dengeyi daha iyi sağlarken kısa kayaklar da dönüşleri daha çevik şekilde gerçekleştirir. Eğer yeni başlıyorsanız omzunuza kadar; orta düzeyde bilgiye sahipseniz ayaktan burun seviyesine kadar olan bir kayak kullanabilirsiniz.

Kayak Nasıl Yapılır?

Kayak yaparken seviyenize göre bir pist seçmeli ve ilk zamanlarda ekiple hareket edin. Kayarken nizami ve dairesel dönüşler yapmaya dikkat edin ve hareketlerinizi dikkatli gerçekleştirin. Ani hareketler dengenizi kaybettirebilir. Dizlerinizi her zaman kıvrık durumda tutun ve düşerken de bu pozisyonu koruyun. Düştüğünüz zaman tekrar ayağa kalkmak için çaba sarfetmeyin. Tamamen durana kadar yerde bekleyin. Yolunuzdaki kaya ve tümsek alanlara karşı dikkatli olun. Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz kayak simülatörleri sayesinde kendinizi geliştirebilirsiniz. Wii Konsol ve We Fit Plus size ekrandaki senaryoya göre yaptığınız hareketleri değerlendirerek size gerçeğe yakın bir kayak deneyimi sunar.

 

Unutmayın, her kayakçı etraftaki diğer insanları tehlikeye düşürmeyecek ve onlara zarar vermeyecek biçimde hareket etmelidir. Herkes dışarıdan görülebilir ve takip edilebilir şekilde kaymalı ve hızını arazi durumu, kar, yoğunluk gibi etkenlere göre kendi tecrübeleriyle ayarlamalıdır. Arkadan gelen kayakçı önde bulunanları risk altına almayacak şekilde iz seçimi yapmalıdır. Sağdan, soldan ya da yukarıdan istediğiniz şekilde önünüzdeki kayakçıyı geçebilirsiniz ancak geçiş yaparken kayakçıyla aranızda yeterli mesafe bıraktığınızdan emin olun. Durmanız gerekmedikçe pist üzerinde durmayın. Düştüğünüz takdirde de bir an önce pisti terketmeye çalışmalısınız.

Whatsapp
1