S.S.S Bölümü

Sıkça Sorulan Sorular köşemizde bazı soruları sizler için cevapladık.

Kayak Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kayak yapabilmeniz için eğitim şarttır, Kayak bilmeden yapmaya çalışmak sakatlıklara neden olabilir. Kayak yapmaya başlamadan önce kıyafet ve ekipmanlarınızın vücudunuza uygunluğundan ve soğuğa dayanıklılığından emin olmalısınız. Güneş olmasa dahi mutlaka yüksek koruyuculu bir güneş koruyucu kullanmalısınız. Böylelikle cildini aşırı soğuklardan korumuş olacaksınız. Ayrıca yanınızda mutlaka dudak korucu bir krem bulundurmalısınız.

Snowboard Nedir, Nasıl Yapılır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İki bacağın tek bir tahta üzerine sabitlendiği eğimli pist üzerinde aşağı yöne doğru kayılarak yapılan bir kış sporudur. Snowboard ilk olarak 1998 yılında Japonya'da spor dalı olarak kabul edilmiş. Kısa sürede dünyaya yayılmış ve 2000'li yıllarda da ülkemizde fazlasıyla tercih edilen popüler bir kış sporu aktivitesi olmuş.

 

Snowboard yapmak sanıldığında daha kolay öğrenilen ve geliştirilebilen bir spordur. Snowboard yapabilmek için dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 

-Genellikle çene-burun arası boyda board seçilmelidir.

-Kilonuza ve botlarınıza uygun bir board tahtasına sahip olmanız gerekmektedir.

-Board'ın bağlanma kısmına ve ayağınıza vurmayacak bir bota sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca bağlama işlemini doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde sakatlıklar meydana gelebilir.

-Her ne kadar eğlenceli de olsa tehlikeli bir spordur. Kesinlikle kask, dizlik ve dirsekliğe sahip olmalısınız. Malzemelerinizin vücudunuza uygunluğuna dikkat etmelisiniz.

 

-Soğuğu geçirmeyen, terletmeyen, teri dışarı atan ancak soğuğu içeri almayan kar kıyafetleri tercih etmelisiniz.

-En önemli husus ayaklar ile vücudu bir bütün olarak dengede tutabilmektir.

-Dizleriniz daima bükük ve sırtınız da dik olmalıdır.

-Hangi ayağınız öndeyken daha dengeli durabiliyorsanız o ayağınızı tercih etmelisiniz.

-Herhangi bir düşme durumunda ağırlığınızı geriye doğru vererek sırt üstü düşmeye çalışırsanız daha az hasar görmüş olursunuz.

-Parmak ve topuklarınızı saptırarak yavaşlama işlemini yapabilirsiniz

Kayak Yapmak Tehlikeli mi?

Kayak dışarıdan tehlikeli, cesaret isteyen bir spor gibi görünüyor olsa da “ayakta durabilen herkes kayak yapabilir” diyor kayak eğitmenleri. İlk önce kendinize güvenmeli ve vücudunuz üzerinde kontrol sahibi olmalısınız. Bir kayak tesisine giderseniz size önce düzlük bir bölgede temel hareketleri, dengede durmayı, kayak kontrolünü öğretirler. Sonrasında dönüşlere geçiliyor. Ancak bunlardan sonra daha yüksek bir bölgeye çıkarak bir profesyonel ile birlikte kayıyorsunuz. Yani kayak dışarıdan görüldüğü kadar tehlikeli bir spor değil. Bu yöndeki endişelerinizi bir kenara bırakabilirsiniz, zira eğer düşecek olsanız dahi yanınızda sizi tutacak birisi oluyor. Eğer yanınızda kimse olmadığı bir anda düşerseniz panik yapmamalı, hareket etmemeli ve durana kadar beklemelisiniz. Düşmenin ve kalkmanın tekniklerini öğrendikten sonra zaten düşmekten korkmayacaksınız ve bu süreç yaklaşık 10-15 gün sürer.

Erciyes'e Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Erciyes, coğrafi konumu itibariyle de “Dünyanın En Merkezi” konumundaki kayak merkezidir. Türkiye’den dünyanın1/3 ’lük kısmına 4 saatlik bir uçuşla erişmek mümkün. İstanbul’dan da Kayseri’ye her gün 15 tarifeli uçuşla oldukça ekonomik ve yüksek konforda ulaşılıyor. Erciyes’in İstanbul’a olan 1 saatlik uçuş mesafesi Erciyes Kayak Merkezi’ni yerli ve yabancı turistler açısından oldukça cazip kılıyor. Diğer yandan Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri Havalimanı’na 25 dakika, Kayseri şehir merkezine 20 dakika ve Kapadokya’ya 60 dakika uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezinden duble yol ile Erciyes’e otoban konforunda ulaşım sağlanabiliyor. 

Kayseri şehir merkezine 25 km mesafede olan Erciyes Kayak Merkezi'ne ulaşmak için Hisarcık kasabası üzerinden Tekir Yaylası istikametine doğru ilerlemeniz gerekmektedir. Bunun dışında Kayseri şehir merkezinden hareket eden Kayseri Develi Minibüslerini kullanarak Erciyes Kayak Merkezi'ne ulaşabilirsiniz.

En yakın havaalanı tesislere 30 km mesafedeki Kayseri Erkilet Havaalanıdır. Tesisler, Kayseri şehir merkezine 25 km mesafededir. Erciyes Kayak Merkezi'ne ulaşmak için,

Tesislere kadar olan yol asfalt olup yıl boyunca açık tutulmaya çalışılmaktadır. Kar yağışının taşıt ulaşımını olumsuz etkilediği zamanlarda tesislere zincirsiz çıkmaya çalışan sürücüler Jandarma tarafından geri çevirilmektedir.

Kayak İçin Gerekli Kıyafetler Nelerdir?

Spor malzemeleri satan mağazalardaki havalandırmalı kıyafetler kayak için en uygun modellerdir. Spor mağazalarında kayak pantolonları 150-400, eldivenler 40-150, montlar 100-1500, gözlükler 50-120 lira arasında bir fiyata satın alabilirsiniz. Kayak yapmaya karar verdiğinizde hemen bunun için kıyafet ve ekipman satın almanıza gerek yoktur. Eğer kısa bir kayak macerası için bu kadar harcama yapmak istemiyorum derseniz bütün bu malzemeleri bir haftalığına 200-250 lira gibi bir fiyata kiralayabilirsiniz. Kayak malzemelerinin temin edildiği bir haftalık konaklamalı kayak kursu fiyatları ise 1000 ile 2000 lira arasında değişiyor.

Kayak Nasıl Yapılır?

Kayak yaparken seviyenize göre bir pist seçmeli ve ilk zamanlarda ekiple hareket edin. Kayarken nizami ve dairesel dönüşler yapmaya dikkat edin ve hareketlerinizi dikkatli gerçekleştirin. Ani hareketler dengenizi kaybettirebilir. Dizlerinizi her zaman kıvrık durumda tutun ve düşerken de bu pozisyonu koruyun. Düştüğünüz zaman tekrar ayağa kalkmak için çaba sarfetmeyin. Tamamen durana kadar yerde bekleyin. Yolunuzdaki kaya ve tümsek alanlara karşı dikkatli olun. Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz kayak simülatörleri sayesinde kendinizi geliştirebilirsiniz. Wii Konsol ve We Fit Plus size ekrandaki senaryoya göre yaptığınız hareketleri değerlendirerek size gerçeğe yakın bir kayak deneyimi sunar.

 

Unutmayın, her kayakçı etraftaki diğer insanları tehlikeye düşürmeyecek ve onlara zarar vermeyecek biçimde hareket etmelidir. Herkes dışarıdan görülebilir ve takip edilebilir şekilde kaymalı ve hızını arazi durumu, kar, yoğunluk gibi etkenlere göre kendi tecrübeleriyle ayarlamalıdır. Arkadan gelen kayakçı önde bulunanları risk altına almayacak şekilde iz seçimi yapmalıdır. Sağdan, soldan ya da yukarıdan istediğiniz şekilde önünüzdeki kayakçıyı geçebilirsiniz ancak geçiş yaparken kayakçıyla aranızda yeterli mesafe bıraktığınızdan emin olun. Durmanız gerekmedikçe pist üzerinde durmayın. Düştüğünüz takdirde de bir an önce pisti terketmeye çalışmalısınız.

Kayak Yapmak İçin En Uygun Zaman?

Aralık-Nisan aylarıdır. Kayak sezonu 15 Kasım - 1 Mayıs arasındadır.

Whatsapp
1